Ayak Mantarından Kurtulmanın Püf Noktaları

25.05.2020
264
Ayak Mantarından Kurtulmanın Püf Noktaları
REKLAM ALANI

Bu yazımızda sizlere. hepimiz için büyük bir sıkıntı olan ayak mantarından kurtulma veya miktarını azaltma da yardımcı olacak şeylerden bahsedeceğiz. İlk olarak şunu belirtmek gerekir ki buradaki yazılarımız bir antibiyotik, ilaç ya da tedavi değil ; tam tersine azaltma da yardımcı olabileceğini düşündüğümüz şeylerdir. Deneyiniz çünkü yazdıklarımız vücudunuza zarar verecek şeyler değil aksine fayda sağlayacak olan şeylerdir.

Ayak mantarı; kaşınmaya bağlı olarak deri döküntüsü hastalığıdır. Bundan hemen kurtulmak mümkün değildir ancak azaltmak ya da kaşıntıyı durdurmak tabi ki mümkün olan şeylerdir.

Sağlık alanının başında gelen şeylerden bir tanesi, vücudumuzu iyi tanımak ve neyin iyi neyin kötü geldiğini kendimizin tespit etmesidir. (Sağlığınızı tehdit eden şeyleri denememek kaydıyla)

ARA REKLAM ALANI

Ayak mantarının birden çok sebebi olabilir ve bu sebepten bir çoğu ayakkabı ile alakalı bir durum olmakla birlikte; yürünecek mesafe, ayakların terlemesi, ölü deriler gibi etkenler de ayak mantarını tetikleyen durumlar arasında yer almaktadır. Bu makaleyi bir sağlıkçı olarak değil, tecrübe sahibi olan veya olmaya çalışan birisi olarak yazıyorum. Çünkü ister istemez çoğu insanda günlük şartlara da bağlı olarak deri döküntüleri ve mantarlar ortaya çıkabiliyor. Peki bu hayatımızı altüst eden ayak mantarı hastalığı karşısında neler yapabiliriz?

Stresle yollarınızı ayırın.
  • Stresden uzak durun

Genel itibari ile insan sağlığını tehdit eden en büyük etken stres’dir. Bir çok alanda görevi olan insanın, eninde sonunda strese girmesi kaçınılmaz bir durumdur. Elinizden geldiğince sinir ve stres den uzak durun.

Ayakkabılarınızda, siz de rahat edin.
  • Ayakkabı seçimine dikkat edin

Ayakkabılar ayaklarımızı dış etkenlerden korumak için giydiğimiz nesnelerdir. Peki bizler ayaklarımıza bir şey olmasın diye giydiğimiz ayakkabıların, ayaklarımızı yara ettiğini biliyor muyuz? Yanlış ayakkabı seçimi ile yara olan ayaklarımız bir müddet sonra deri döküntüleri ve kaşıntılara, hatta kaşıyarak kanattığımız parmak altlarına / aralarına sebep olacaktır. Bundan kurtulmanın ilk yolu; ayaklarımızı sıkmayan, dış çevreye güzel görünsün diye değil, ayaklarımız rahat etsin diye seçilen ayakkabılardır. Herkesin ayaklarının boyut ve tarak kısımları aynı değildir. Bu sebepledir ki, ayakları taraklı olan kişiler, ucu dar ayakkabı giymekten kaçınmak zorundadır. Elinizden geldiğince yumuşak ayakkabılar tercih etmeye özen gösterin. Çünkü sert yapılı ayakkabılar, ayak ucunuzu yara ya da rahatsız etmese dahi, bir müddet sonra ayak topuklarınızın derileri ölmeye başlayacaktır.

Ayakkabılarınızı çorapla giyin.
  • Ayakkabılarınızı çıplak ayakla giymeyin

Unutmayalım ki; giydiğimiz ayakkabıların ve çorapların görevleri ayrıdır ve her ikisi de gerekli olan şeyler arasındadır. Ayaklarımızın yara ya da mantar olmasını önleyebileceğimiz yollardan bir tanesi de budur.

Ortak olarak kullanmayın.
  • Ortak kullanımdan kaçının

Ayakkabı ve özellikle çoraplarınızı sakın ortak kullanmayın. Paylaşmak, çok güzeldir ancak kişisel & özel eşyalar asla ortak kullanılmamalıdır. Çünkü sizde olan bir hastalık arkadaşınıza; arkadaşınızda olan hastalık da size geçebilir. Bu sebepledir ki ortak kullanmaktan kaçınmak, ayaklarınıza nefes aldıracaktır.

Ayaklarınızı kurulamayı unutmayın.
  • Ayaklarınızı ıslak bırakmaktan uzak durun

Ayaklarımız, ayakkabının içerisinde yoğun bir sıcaklığa maruz kalmaktadır. Ve eğer ki koşan, spor yapan ya da çok yürüyen bir kişi isek, bu sıcaklık oranı daha da çok artacaktır. Bu sıcaklığa bağlı olarak terleme kaçınılmaz olacaktır. Terleyen ayaklar yumuşattığı deriyi yırtacak ve mantara dönüştürecektir. Bu sebeple koştuktan ya da uzun yürüyüş yaptıktan sonra ayaklarınızı yıkayın ama sakın yıkadığınız ayaklarınızı ıslak hatta nemli dahi bırakmayın. Çıkarttığınız çorapları ayaklarınızı yıkadıktan sonra sakın giymeyin. Farklı yeni çorap giyin.

Çoraplarınızı her zaman temiz tutun.
  • Aldığınız çoraplara dikkat edin

Çoraplarda bulunan maddelere alerjileriniz olabilir. Bu nedenle aldığınız çorapları yıkamadan giymemenizi şiddetle tavsiye ederiz. Buradaki maddeler gündelik yaşantı da rahatça uygulayabileceğiniz ve sağlığa hiç bir zararı olmayan şeylerdir.

Bunları uyguladınız ama hiçbir faydasını görmediyseniz, hastaneye gitme vaktiniz gelmiş demektir. Şifalar dileriz.

REKLAM ALANI
YAZAR BİLGİSİ
admin
Yaşamla ölüm arasında bulunan bizler, henüz ölmeden evvel ölümün ve yaşamın hakkını vermek zorundayız. Bunun için sizler ve bizler daima paylaşacağız ki, dudaklarda ismimiz baki kalsın.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.