Sosyal medya fenomenleri vergiye tabi tutulacak!

Sosyal medya fenomenleri de vergi ödeyecek.

İnstagram , Twitter , Facebook üzerinde popüler olmuş insanlanlara “Fenomen” diyoruz. Ve bu fenomenler kendilerini tanıttıktan sonra sosyal medya üzerinden reklamlar alıp paylaşarak ciddi manada yüksek kazançlara ulaşıyorlar. Kimi popüler sayfalar aylık 100-200TL gibi düşük rakamlar kazanırken kimi daha büyük sayfalar ve popüler kişiler ise 20.000-30.000TL kazançlara ulaşabiliyor. Peki bu kazançların ülkemiz standartlarında bir vergiye tabi olmamasına şaşıyorduk ki , hemen Maliye Bakanlığı tarafından açıklama yapılarak sosyal medya fenomenlerinden vergi alınacağı açıklanmıştır.

Youtube’un da artık gençler tarafından para kapısı olarak görülmesinden dolayı yüz binlerce kanal açıldı. Herkes oturarak para kazanma gibi bir hayalle böyle bir işe atlasa da , bu işlerin o kadar kolay olmadığını biliyoruz . Ciddi uğraşlar ve çaba gerektiren bu işler tamamen para kapısı görülmemesi için Youtube bir düzenleme getirdi. Artık 4000 saat izlenme ve 1000 aboneye ulaşmayan kanallara ödeme yapmama kararı alan Youtube , niteliksiz insanları Youtube aleminden uzak tutmayı başardı. Teşekkürler Youtube.

Maliye Bakanı Nabi Ağbal; sosyal medya fenomenlerinin elde ettiği gelirden vergi almak için çalışmalara başladıklarını belirtti.

Peki, sosyal medya fenomenleri hangi platformlarda vergi ödeyecek?

Bakan; “Vergi kanunlarında, internet üzerinden elde edilen kazançlarla ilgili bir boşluk bulunmadığını vurgulayan Ağbal, “İster gerçek isterse sanal ortamda ticaret yapın, bugünkü kanunlarımıza göre vergi vermek zorundasınız. Bir kişi internette ister kendi sayfasına reklam alsın isterse video çekerek tweet’ler atıp oradan gelir elde etsin, bunlar eğer devamlılık arz ediyorsa ortada bir kazanç var demektir ve verginin ödenmesi gerekir. Vergi kanunlarımızda hiçbir boşluk yok, bunun adına ‘internet fenomeni’ deyin, ne derseniz deyin, ‘Bir şeyler yapıyorum da arada para kazanıyorum’ diyorsa her para kazanan nereden kazanırsa kazansın vergisini ödeyecek.”dedi.

Yakın zamanda domain ve hosting ücretlerine de vergi getiren Maliye Bakanlığımız şimdide böyle bir işe imza attı.

Bir Cevap Yazın