Yarını kodlayanlar projesi gençlere ışık olacak!

Gündem

Yarını kodlayanlar projesi gençlere ışık olacak!Teknoloji, günden güne gelişiyor. İş böyle olunca, gençler ve yetişkinler kendilerini teknolojiye adapte etmek zorunda kalıyor. Çünkü gelecek, teknoloji ile iç içe olacak. Ayrıca geleceğin teknolojisi, her şeyin birbirine entegre olan cihazlar olarak öngörülüyor.

Bu öngörüden yola çıkarak, gelecek nesiller için yeni teknoloji odaklı meslekler de doğacak. Bu mesleklere adapte olmak için teknolojiye hakim olmak da gerekecek. Sadece teknoloji hakim olmakla kalmayıp, onunla iç içe yaşamak da önemli ve bunun için birtakım projelerde geliştiriliyor. Bu projelerin en başında “Yarını Kodlayanlar” geliyor.

Yarını kodlayanlar projesi ve detayları

Yarını kodlayanlar projesi, 7 ile 14 yaşı arasındaki gençlerle Türkiye’nin dijital dönüşümüne öncülük etmesi planlanıyor. Bununla birlikte, bu projeye destek veren Türkiye Vodafone Vakfı ve Habitat, genç nesilleri eğitmek için güçlerini bir araya getirdi ve gençlere kodlama bilincini yaymak için tüm çalışmalarını sürdürüyor.

yarını kodlayalar

Proje kapsamında Nisan 2016’dan bu yana 30 ilde 12 bini aşkın çocuğa ulaşan Türkiye Vodafone Vakfı, projenin üçüncü yılında, içlerinde köy ve kasabalarda yaşayanların da olduğu 20 bin çocuğa daha ulaşacak. Ayrıca Nisan 2019 sonuna kadar toplam 60 ilde 30 binin üzerinde çocuğu kodlamayla tanıştırmayı hedefliyor.Bu proje ile birlikte çocuklar, sadece teknoloji tüketicisi olmayıp, aynı zamanda yeni teknoloji ya da dijital eser yaratmanın yollarını da öğrencek. İş böyle olunca, eğitimde fırsat eşitliğini yakalamak amacıyla, kodlama eğitimine ulaşmakta zorluk çeken sosyoekonomik anlamda dezavantajlı bölgelerdeki çocuklara da bu fırsatı sunmak üzere bir eğitim TIR’ıyla Anadolu turuna çıkacak. Yarını Kodlayanlar Eğitim TIR’ı ile yaklaşık 7 ayda 12 ilde köy köy, kasaba kasaba dolaşılarak 5 bin çocuğa kodlama eğitimi verilmesi hedefleniyor.

Hatta Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Dr. Fatma Betül Sayan Kaya, 27 Nisan tarihinde gerçekleşen basın duyursunda, projeye ilişkin güzel sözlerde de bulundu. Bununla birlikte, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın desteği ile hayata geçen “Yarını Kodlayanlar” projesinin kapsamı daha da genişleyecek.

20 bin çocuğa daha kodlama öğretilecek

“Yarını Kodlayanlar” projesiyle Türkiye’nin dört bir yanında yaşayan çocuklara kodlama eğitimi verilmeye devam ediyor. Projeyle bugüne kadar 30 ilde 12 bini aşkın çocuğa ulaşıldı. Bu kapsamda, projeye geçen yıl Suriyeli çocuklar da dahil edilerek Şanlıurfa, İstanbul ve Kilis’te toplam 700’e yakın Suriyeli çocuğa kodlama eğitimi verildi. Hatta, eğitimde zorluk çekmemeleri için program, kendi dillerine göre entegre edildi. Bu program, kodlama eğitimlerinde dünyanın en iyi teknik üniversitesi olarak tanınan MIT’nin (Massachusetts Institute of Technology) çocuklara yönelik geliştirdiği temel kodlama programı Scratch olarak karşımıza çıkıyor.

yarını kodlayanlar

Bu eğitimler de programlamaya giriş, uygulama yapma, hikaye oluşturma ve oyun yapma gibi konularda teorik ve uygulamalar olarak da dikkat çekiyor. Eğitimlerinin ardından gerçekleştirilen bir günlük hackathon’lar ile çocuklara takımlar halinde aynı ortamda belli bir sürede inovatif fikirlerini kodlara dökme imkanı sunuluyor.

Son olarak OECD’nin dijital ekonomi konulu son raporuna göre, gelecekte 3 çocuktan 2’si bugün bilinmeyen mesleklere sahip olacak. Gelecekte robot veterinerliği, holoportasyon uzmanlığı, etik hacker’lık, duygu tasarımcılığı, bilgi madenciliği, yapay organ imalatçısı ve rüya gerçekleştiriciliği gibi meslekler ortaya çıkacak. Kulağa ütopik gelen bu meslekler 20 yıl içinde şirketlerdeki yerini alacak. Bu yeni mesleklerin temelinde ise kodlama olacak. 

 

 

Shiftdelete.net

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir