Caminin Bölümleri Nelerdir? Bu Bölümler Ne İşe Yararlar?

19.06.2020
341
Caminin Bölümleri Nelerdir? Bu Bölümler Ne İşe Yararlar?
REKLAM ALANI

Camiler, biz Müslümanların kutsal kabul ettiği, yaratıcımız olan Allah’a karşı itaat ve ibadetlerimizi yerine getirdiğimiz dini mekanlardır. Bu mekanlar genel itibarı ile, DİB (Diyanet İşleri Başkanlığı) yönetimince yapılmaktadır. Bu mekanların görevlisi olan ve namaz kıldıran kişilere imam , ezan okuyan, kamet getiren ve topluluğu yöneten kişiye ise müezzin denir.

Camiinin bölümlerini kısaca tanıyalım.

1. Şadırvan

Şadırvan, abdest alınan yerdir.

Şadırvan, genellikle caminin dışında bulunan ve Müslümanların ibadete gelmeden evvel abdest alıp namaza hazırlık yaptıkları yerdir. Şadırvanlar, büyük önem arz etmekle beraber, içerisinde bulunduğumuz pandemi sebebi ile şadırvanlarda abdest alınmaması gerekmektedir.

ARA REKLAM ALANI

2. Minare

Minareler, İslamiyetin sembolüdür.

Minare; çoğu camide bulunan, uzun yapılardır. Minaresi bulunan camiler olduğu gibi, minaresi olmayan camilerde mevcuttur. Minare, yapı itibari ile cami motifine uygun ve Müslümanlığın simgelerinden birisidir. Minareler Müslümanlığı simgelemekle beraber cami için farklı bir boyuttan da büyük önem taşımaktadır. Çünkü minarelerin asıl amacı, ezan okunurken çıkan sesin boşluktan yayılmasını sağlamaktır. Bu nedenle minareler uzun ve balkonlu yapılardır. Ve bu yapının balkonlarına da “şerefe” adı verilmektedir.

2.1. Şerefe

Minare balkonlarına şerefe denir.

Şerefe; minarelerde bulunan balkonun genel adıdır. İslamiyette ezan namaza çağrı ve toplanmaya davettir. Ve bu ezan, teknoloji henüz bu kadar yaygınlaşmamışken var olan bir çağrı şeklidir. Hoparlör ve mikrofon olmadığı için, ezanın herkes tarafından duyulması amacıyla ezan yüksek yerlere çıkılarak okunurdu. Bu açıdan bakıldığında minare balkonları (şerefeler) imam ya da müezzinlerin ezan okumalarını kolaylaştıran birer mimari harikalardır. Bu balkona çıkma kapıları ise, kıbleye doğru olduğu için, kıbleyi şerefe de bulunan kapıya göre öğrenebilirsiniz.

3. Kubbe

Kubbeler, cami içerindeki ferahlık ve maneviyatı sağlar.

Kubbeler; caminin iç tavanını ifade etmektedir. Bu oval tavanlar, içerinin ferah olmasını, gerek mimari gerek ise manevi ortam açısından işlenen yazı ve bezenen motiflerle maneviyat sağlanmasını ve kıraat anındaki seslerin daha hoş, yankılı ve yayılmacı bir şekilde iletilmesinin sağlanması amacıyla büyük önem taşımaktadır.

4. Mihrap

Mihrap, oyuntulu yapılardır.

Mihrap; İmamın namaz kıldırdığı yerin adıdır. Bu yer kıbleye karşı ve hafif oyuntulu şekildedir (genellikle yarın daire şeklinde). Mihraplara yapılan motif ve yazılan surelerde yine manevi atmosferin sağlanması amacıyladır. Çoğu kişinin merak ettiği şey ise, mihrabın üzerinde bulunan yazılardır. Genel itibari ile, ayet yazmakla beraber yazılan genel ayet şudur;

فَوَلِّ وَجْهَكَ شَطْرَ الْمَسْجِدِ الْحَرَامِ

( fevelli vecheke şedral mescidil haram ====> Yüzünü mescid-i haram’a (kabe’ye) çevir.) şeklindedir.

5. Minber

Minberler, basamaklı yapılardır.

Minber; İmamın cuma ve bayram namazlarında hutbe okumak için çıktığı yerin adıdır. Genel olarak minberler, çok basamaklı yapılardır. Bunun sebebi cemaatin imamı görebilmesini sağlamak ve okunan hutbenin etkili olmasını perçinlemek içindir.

6. Kürsü

Vaaz verilen, sohbet edilen yere, kürsü denir.

Kürsü; İmam, vaiz, müftü ya da diğer din görevlilerinin, cemaati dini açıdan bilgilendirmek ve bilinçli bir nesil yetiştirilmesi açısından gerekli nasihatlerin verildiği ve sohbetlerin yapıldığı yerdir. Cemaat ile göz kontağı kurularak verilen vaazlar gayet etkili olmakta ve bu nedenle ki, kürsüler yerden biraz daha yüksek seviyelere inşa edilmektedir.

Camilerin en arkasında bulunan yerler, müezzin mahfilidir.

7. Müezzin Mahfili

Müezzin mahfili; namaz tesbihatlarını yaptıracak ve cemaati yönlendirecek kişinin bulunduğu ve genellikle camilerin sağ arka tarafına ayrılmış olan bir yerdir. Cemaatin hal hareketlerinin gözlemlenmesi ve düzenin tam olarak sağlanması amacıyla, müezzinlik yapacak kişinin kendi yerinde durması büyük önem arz etmektedir.

Resim: Buhara cami. avlu

8. Avlu

Avlu; caminin dışında bulunan ve genellikle içerisinde abdest alma şadırvanınında bulunduğu temiz yerlerdir. Avlu adı verilen cami bahçelerinde, namaz kılınmakla beraber, bu avluların genel amacı cemaatin hoş sohbetinin kesilmesini önlemektir.

REKLAM ALANI
YAZAR BİLGİSİ
Muhammed İnan
Yaşamla ölüm arasında bulunan bizler, henüz ölmeden evvel ölümün ve yaşamın hakkını vermek zorundayız. Bunun için sizler ve bizler daima paylaşacağız ki, dudaklarda ismimiz baki kalsın.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.