Diyanetten, Camiler için Uyarı Afişi

Diyanet İşleri Başkanlığı, 29 mayısta avluda kılınması şartıyla toplu ibadete açılacak olan camiler için afiş yayımladı. Bizlerde, sizler için bu afişi detaylı olarak incelemeye çalıştık.

27.05.2020
318
Diyanetten, Camiler için Uyarı Afişi
REKLAM ALANI

29 mayıs cuma günü, uygun görülen camilerin, dışarıda (avluda) namaz kılınması şartıyla ibadete açılacağı biliniyordu. Ülkemiz üzaerinde de bir çok vaka da görülen koronavirüs sebebiyle ara verilen ibadet 29 mayıs 2020 cuma günü önlemler alınarak yapılabilecek.

Diyanet İşleri Başkanlığınca, ibadet için buluşacak olan cemaate karşın alınabilecek önlemlerle ilgili afiş yayımlandı. Bizlerde bu haberimizde sizlere afişteki yazıları açıklamaya çalışacağız.

Yayayımlanan afiş:

ARA REKLAM ALANI
DİB tarafından yayımlanan afiş.

Afişte de görüldüğü üzere, alınacak önlemler hepimizin bildiği ama etkili olan önlemlerdir. Kısaca açıklamak gerekirse:

  • Abdestini evde al

Camilerde bulunan şadırvanlar,herkesin girdiği ve evdekilere göre pek hijyenik olmayan mekanlardır. Salgın hastalığın önüne geçebilmek için atılmış en doğru adımlardan biri, bu mekanlardan mümkün olduğunca uzak durmaktır.

  • Seccaden yanında getir

Seccade: namaz kılarken üzerinde bulunduğumuz temiz örtü ya da kilim şeklinde yapılan dikdörtgen biçimli kumaşlara seccade adı verilir. Bu adımda doğru alınmış bir karardır. Çünkü cami halıları şu zaman da toplu ibadete kesinlikle uygun değildir. Çünkü virüsün etkisi hala sürmektedir.

  • Maskeni tak

Farklı kişilerde bulunan virüslerin hava yoluyla bizim bünyemize bulaşmaması ve bizde olan virüslerin de farklı kişilere yayılmaması adına bu kurala riayet etmek büyük ehemmiyet taşımaktadır.

  • Fiziki mesafeye dikkat

Safları sıklaştırın sözüne şimdilik ara vermek gerekiyor. Ancak safları ayırmak demek kalben de uzaklaşmak değildir. Cami avlularında namazların serbest olacağı 29 Mayıstan itibaren, seccade arası ya da şahsi mesafemiz dahi en az 1.5 – 2 metre kadar olsun.

  • Gönülden selamlaş

Bizlere “Allah (C.C) kabul etsin” diyerek el sıkışmayı, birbirimize sarılmayı ve öpmeyi seven bir milletiz. Bizim için büyük ihtimalle yapması en zor olan madde bu olacaktır ancak bizim ve sevdiklerimizin sağlığı için, bu şartı yerine getirmek zorunludur.

REKLAM ALANI
YAZAR BİLGİSİ
admin
Yaşamla ölüm arasında bulunan bizler, henüz ölmeden evvel ölümün ve yaşamın hakkını vermek zorundayız. Bunun için sizler ve bizler daima paylaşacağız ki, dudaklarda ismimiz baki kalsın.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.