Ehliyet Sınavı Nasıl Kazanılır? Direksiyon Sınavında Dikkat Edilmesi Gereken Kurallar

Ehliyet nedir? Başvurular nasıl olmalıdır? Göz hastalıkları olanlar ehliyet alabilirler mi? Direksiyon sınavında neler yapılmalı? Bunlar ve daha bir çok sorunun cevaplarını bu makalemizde bulabilirsiniz. Keyifli okumalar…

26.05.2020
9.687
Ehliyet Sınavı Nasıl Kazanılır? Direksiyon Sınavında Dikkat Edilmesi Gereken Kurallar
REKLAM ALANI

Ehliyet almak, küçük büyük; bayan erkek, herkesin hayalinde vardır. İlk etap olarak ehliyet almaya karar vermek ve azimli olmak önemlidir. Azim ve sabır önemlidir çünkü herkes ilk sınavında ehliyet alacak diye bir kural yoktur. Ola ki ilk sınavınızda ehliyet alamasanız dahi, sakın vazgeçmeyin. İşte size ehliyet hakkında bir kaç bilgi ve direksiyon sınavından geçmenin püf noktaları.

Ehliyet nedir? Başvurular nasıl olmalıdır? Göz hastalıkları olanlar ehliyet alabilirler mi?

Ehliyet: Araçları sürebilmek için devlet erkanından izin ve taşıt sürebilir onayını almanın kısa adıdır. Ehliyeti olan herkes iyi bir sürücüdür tabiri kesinlikle olamaz. Sürücülük daha çok direksiyon çalışması ve tecrübeye dayalı bir eğilimdir. Bizler ehliyeti ilk aldığımızda, iyi bir sürücü olduğumuz için değil, denetimlerde rahat olmak ve ceza almamak için aldığımızın farkında varmalı ve kendimizi araçla pratik yaparak sürekli geliştirmeliyiz.

Araç kullanım, sayı ve trafik denetimlerinin hızla arttığı günümüzde, ehliyet almak kolay bir hal almakla beraber, yapılan yazılı sınavlar artık online ortama bile taşınmıştır.

ARA REKLAM ALANI

Ehliyet sahibi olabilmek için yapmanız gereken ilk şey bir ehliyet kursu ile anlaşmak olacaktır. Ehliyet kursu fiyatları, yıl, bulunulan il ve araçların lüks olmasına göre değişiklik gösterebilir ancak sonuç olarak hepsinin amacı size ehliyet aldırmaktır. Sürücü eğitimi veren kurslar, ne kadar fazla kişiye ehliyet sınavlarını kazandırırsa kalitesi de o kadar artacaktır. Sizlere önerimiz, sürücü kursuna kaydolurken kesinlikle pazarlık yapınız.

Herkesle anlaşın ama doktorla asla!

Sizlere öncelikle sağlık raporu kan grubu gibi şeylerin belgelerini isteyecektirler. Eğer ki gözlerinizde bir rahatsızlığınız yok ise, sağlık belgesini aile hekimliğinden alabilirsiniz. Ancak göz rahatsızlığı olan kişiler, gözlerinin numaralarına göre, heyet onayı istenmektedir. Bunuda özel ya da diğer hastanelerden ücreti mukabil alabilirsiniz. Heyet bir türlü rapor vermiyorsa, zorlamayın. Demek ki trafiğe çıkmamanız en doğru karar olacaktır.

Eğer dalgınlık probleminiz varsa, bir an önce bundan kurtulmanın yolunu bulun. Çünkü bu da trafiği riske atan durumlar arasındadır.

Sürücü kursu buldunuz ve fiyatta da anlaştınız diyelim. İlk önce sizlerin dersine girecek ve direksiyon sınavına hazırlayacak olan hocalarınızla kesinlikle tanışın. Gönül muhabbetiniz olsun. Ne işe yarar diye soracak olursanız , kendinizi rahat hissettirir. Bir sınavı kazanmanın en iyi yolu ise tâbi ki stresten uzak durmak ve rahat olmaktır. Bunları yaptıktan sonra, ehliyet kursu sizlere kendi reklamlarınında üzerinde bulunduğu bir sınav kitapçığı verecektir. Telaşlanmayın. İçerik ve konu olarak genellikle aynı şeylerden bahsedilmektedir. Genellikle dersleri bu kitaptan işlersiniz. Buna karşın bir de motor dersleriniz olacak. Özellikle bu dersi pür dikkat dinlemenizi tavsiye ederiz. Çünkü sınavda da, sınavdan sonra da sizlere lazım olacak bilgiler anlatılacaktır.

Yazılı ehliyet sınavına çalışmak için ilk önce derslerinizi dikkatli dinleyin ve sınava girmeden önce mutlaka daha önceki yıllarda çıkmış sorulara bakınız. Bunlar sizlerin yararına olacaktır.

Ancak şunu belirtmeliyiz ki; korkmanız gereken sınav yazılı sınav değil, direksiyon sınavıdır. Direksiyon sınavını kolayca atlatabilmeniz ve ilk girişte ehliyet alabilmeniz için ise makalemizi okumaya devam ediniz.

Peki, yazılı sınavdan iyi bir not aldık ve direksiyon sınavı için bize gün alındı.

Direksiyon sınavında yapmamız gereken şeyler nelerdir?

Geldik en son ve en önemli olan noktaya. Buraya kadar herşey çok iyiydi. Belki de güle oynaya geldiniz buraya kadar ama direksiyon sınavı gerçekten mühim bir sınavdır. En ufak bir hata da, isminizin üzerini çiziverirler.

Süre sıkıntınız yok gibi davranın.
  1. Aceleci olmayın

Direksiyon sınavında gayet yerinde davranmaya dikkat edin. Sakın aceleci davranmayın. Unutmayın ki siz koltuktan inmeden, sınavınız bitmez. Ne kadar düşünerek davranırsanız plan projenizi iyi çizersiniz.

Ayarlarınızı iyi yapın.
  1. Yapacaklarınızı belirleyin

Koltuk,direksiyon, dikiz aynası ve sağ sol aynalarınızın ayarlarınızı biner binmez yapın. Bunlar, siz farkında olmasanız bile size ek puan olarak gelecektir. Özellikle koltuk ayarınızı yapmanız size sürüşte büyük kolaylık sağlayacaktır.

Hangi yöne gideceğinizi belirtin.
  1. Sinyal verin

Sinyal vermek, direksiyon sınavındaki en önemli kavramdır. Tek bir sinyali bile vermeyi unutsanız, sınav komisyonu sınav hakkınızı yakacaktır. Ve zaten gündelik hayatta da sinyal önemli bir kavramdır. Çünkü sinyal arkadaki araçlarla konuşmadan anlaşmayı sağlar.

Trafik ışıklarına ve levhalarına dikkat edin.
  1. İşaretlere dikkat edin

Yolda görmüş olduğunuz işaret levhalarına ve özellikle trafik ışıklarına dikkat edin. Direksiyon sınavında iken, trafik ışığının kırmızı yanacağını hissediyorsanız geçmeyi zorlamanın bir anlamı ve kazancı yok; aksine sınavınıza zararı vardır.

Aracı tek seferde park edemezseniz, hakkınız yanabilir.
  1. Park yerine tek seferde park edin

Parkurda önem arz eden şeylerden bir tanesi de, park yerine park edebilme yeteneğidir. Bu kuralı zaten size sürücü kursunda püf noktaları ile beraber öğreteceklerdir. Yinede şahsi aracınız var ise, sınav olacağınız sürüş parkurunda denemeler yapmanız faydanıza olacaktır.

Yazımız hoşunuza gitti ya da işinize yaradı ise, emeğimizin bir nebzede olsa karşılık bulması için, yorumlarınızı esirgemeyin.

REKLAM ALANI
YAZAR BİLGİSİ
admin
Yaşamla ölüm arasında bulunan bizler, henüz ölmeden evvel ölümün ve yaşamın hakkını vermek zorundayız. Bunun için sizler ve bizler daima paylaşacağız ki, dudaklarda ismimiz baki kalsın.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.