Koronavirüsten Korunma Yolları

25.05.2020
316
Koronavirüsten Korunma Yolları
REKLAM ALANI

Covid-19 (koronavirüs); hepimizin bildiği üzere, Uluslararası Dünya Sağlık Örgütü’nünde pandemi yani salgın hastalık olarak duyurduğu, Çin’in Wuhan adı verilen bölgesinde ortaya çıktığı ve tüm dünyaya yayıldığı bilinen yeni tip virüstür. 2 ay’ı geçkin süredir evlerde olmamız ve önlemleri almaya çalışmamız, bu virüsü yok etmek için attığımız en büyük adımlardan biridir. Normalleşme süreci başlamış olsa ve sıcak havalar evlerde durmamızı zorlaştırsa dahi, virüsün etkisi hala geçmiş değil. Bu sebeple, önlemler almaya devam etmeli ve elimizden geldiğince tedbirli davranmalıyız. Bu makalemizde sizlere, normalleşme sürecinde covid-19 virüsü için alınabilecek bir kaç önlemi sizlerle paylaşmak istiyoruz. İşte bunlardan birkaçı:

Elleri yıkamak virüsten korunmanın ilk yoludur.
  • Ellerinizi sık sık yıkayın

Gerek tv-radyo ve diğer iletişim araçları; gerekse dağıtılan afişlerde adı geçen en büyük önlemlerden bir tanesi elimizi sık sık yıkamaktır. Çünkü ellerimiz bizim her şeyimizdir. Yemeklerimizi ellerimizle yer , dokunacağımız her yere ellerimizle dokunuruz. Gözlerimiz kaşındığı zaman, istekli ya da istemsiz bir şekilde ellerimiz gözlerimizi ovuşturmaya başlar. Ve eğer ki özellikle ellerimizde bulunan virüsler vücudumuza yayılmak için açık bir kapı bulmuş olacaktır. Bu tür olaylara yer vermemek ve hijyen kurallarına da azami dikkat etmek için ellerimizi en az 20 saniye boyunca ovuşturarak yıkamalıyız. (yapılan açıklamalarda elimizde bulunan virüslerin 20 saniye boyunca suyla yıkandığı zaman yok olacakları belirtilmiştir.)

Kumaşları en az 60-90 derecede yıkamayı ihmal etmeyin.
  • Giysilerinizi temiz tutun

Pandemi hastalıklarının genel özelliklerinden bir tanesi de bulaşıcı olmalarıdır. Bir yerlere dokunduğumuz, sürtündüğümüz zaman, giysilerimizde bulunan virüsleri dokunduğumuz yerlere yayarız. Ve aslında giysilerimiz yıkansa dahi, giysilerin dokunduğu yerlerdeki mikroplar orada kalacak ve oralardan yayılacaklardır. Bu sebeple gerekirse, eve girmeden önce giysilerinizi çıkarmanız ve çamaşır makinesinde en az 60-90 derece de yıkanması önem arz etmektedir. 60-90 derece tabiri, bu virüsün sıcak ortamlarda daha çabuk temizlenmesi sebebiyledir.

ARA REKLAM ALANI
Uzak duramayacağınız topluluklardan kaçamazsınız. En iyisi yaklaşmamak…
  • Toplu alanlardan uzak durun

Virüslü bir kişi, birlerce hatta milyonlarca kişiyi virüslerin etkisine maruz bırakabilir. Bizler temizliğimize ne kadar dikkat etsek bile, dikkat etmeyen en az bir kişi mutlaka vardır. Siz siz olun toplu kullanım alanlarına bir müddet gitmeyin (Okul,alışveriş merkezi,bar vs…) Bunlar sizlerin faydasına olacaktır. Ve kise ile tokalaşmayın, sarılmayın. Çünkü elbise ya da ellerde bulunan virüsler sizlere geçecektir. Karşımızdaki kişi ile çok fazla samimi olsak dahi, bu kurala dikkat edelim. Unutmayalım ki; sevdiklerimize sevdiğimizi söylememiz için yaşıyor olmamız gerekir.

Maske ve eldiven kullanın.
  • Maske ve eldiven kullanın

Evlerden çıkmamakla birlikte, zorunlu durumlarda eğer ki dışarıya çıkmak zorunda kalıyorsak, eldiven ve maske kullanımına dikkat edelim. Soluduğumuz havada virüs olmasa dahi, yanından geçeceğimiz insanlarda virüs olabilir. Dokunduğumuz yerlerde de aynı şekilde virüsler olması kaçınılmaz bir durumdur. Bunlara dikkat etmeli ve sağlığımızı hiç bir şekilde riske atmamalıyız. Maske ve eldiven kullanımı içinde şunu söylememiz yerinde olacaktır. Maske ve eldiveni tekrar yıkayıp kullanırım şeklinde bir şey kesinlikle yapmayın hatta düşünmeyin bile. Sonuçta 3-5 liralık maske ya da eldiven için sağlımızı tehlikeye atmak akıllıca bir davranış değildir.

Toplu taşıma araçları da aslında kişiseldir.
  • Kişilerle ortak kullanımdan kaçının

Çoraptan elbiseye varana kadar her şeyimiz sadece bize özel olsun. Ne kimseye bir şey verelim ne de başkalarından bir şey alalım. Bu, samimiliği kaybetmek değil; önlem alıp daha güzel günlere ulaşmak için yapılabilecek en güzel kuraldır. Sadece elbiseler değil diğer kullanım alanları ve kullanılan alanlardan da uzak durmalıyız. Bu özellikle metrobüs , otobüs ve diğer toplu taşıma araçlarıdır.

Şüpheci olun ama abartmayın.
  • Paranoya davranışlardan uzak durun

Temizlik önemli bir kavramdır ve bu, pandemiden kurtulmak içinde gereklidir. Ancak sürekli olarak şüpheci ve kuşkucu davranmak da doğru değildir. Evden çıkılmadığı halde sürekli saat başı temizlik yapmak kıyafet yıkamak anlamsız ve kişiyi hem bedenen hemde ruhen çökerten şeylerdir. Elimizden geldiğince deterjanlardan da uzak durmalıyız. Pandemiden kurtulacağız derken cildimizi tahriş edip daha beter hastalıklara düşmemeliyiz.

Kullanılmış maske ve eldivenlerin yeri çöptür.
  • Kullandığınız eşyaları yere değil çöpe atın

Kullandığımız maske ve eldivenle işimiz bitmiş olsa dahi, atık malzeme haline gelen bu eşyalarımızın yeri, çöptür. Bizler ne kadar üşengeç davranıp yere atmış olsak bile, bunun zararı yine kendimize olacaktır. Çünkü atılan atıklardaki virüsler eğer bir kişiye geçecek olursa, Covid-19’un ikinci evresi başlar demektir. Unutmayalım ki; tüm dünyayı etkisi altına alan bu pandemi sadece bir yerden başladı. Bunun için dikkatli ve özverili olmak zorundayız. Bu bizim topluma karşı sorumluluklarımız arasındadır. Ve her insan sorumluluklarının farkında olmak ve yerine getirmek zorundadır.

REKLAM ALANI
YAZAR BİLGİSİ
admin
Yaşamla ölüm arasında bulunan bizler, henüz ölmeden evvel ölümün ve yaşamın hakkını vermek zorundayız. Bunun için sizler ve bizler daima paylaşacağız ki, dudaklarda ismimiz baki kalsın.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.